Šumsko gazdinstvo „Maglić“ Foča u izgradnju i opremanje objekta za preradu gljiva i šumskih plodova koji je svečano otvoren u septembru 2022. godine uložilo je oko 900.000 maraka, ali pogon još uvijek nije počeo sa radom, potvrđeno je za CAPITAL.
Iz „Šuma Srpske“ kažu za naš portal da su pribavljene sve dozvole neophodne za nesmetan rad, te da se početak radova ovog pogona koji se nalazi u Baljevu polju kod Foče očekuje tokom poslovne 2025. godine.
„Sektor za ostale šumske proizvode i ostale djelatnosti „Šuma RS“ obuhvata sljedeće oblasti: ostale šumske proizvode, šumsku biomasu, lovstvo i ugostiteljstvo. U periodu od 2020. do 2024. godine, taj sektor ostvario je prihod od 4,4 miliona KM“, navodi se u odgovoru na pitanja CAPITAL-a.
Na naše pitanje koliki prihod je pogon za preradu gljiva i šumskih plodova u Baljevu polju ostvario od „svečanog otvaranja“ u septembru 2022. godine, iz „Šuma Srpske“ su rekli da ŠG „Maglić“ nema posebno formiranu radnu jedinicu za ostale šumske proizvode i ostale djelatnosti, već se u okviru postojećih službi vrši preraspodjela radnika na te poslove.
„Po navedenom osnovu u periodu od 2022. do 2024. godine ostvaren je prihod od oko 220.000 KM“, navodi se u odgovoru.
Ovi podaci, tvrde upućeni, predstavljaju najbolji dokaz da Sektor za ostale šumske proizvode i ostale djelatnosti koji je skoro slavodobitno formiran prije pet godina proizvodi samo gubitke.
Naš sagovornik odlično upućen u stanje u šumarstvu kaže da formiranje tog sektora predstavlja samo jedan u nizu propalih projekata u šumarstvu za čiju realizaciju su dati milioni maraka.
„Samo za izradu Studije o potencijalima komercijalno najznačajnijih vrsta ljekovitog bilja profesoru Miloradu Daniloviću sa Šumarskog fakulteta u Beogradu dato je 40.000 KM. Profesor Danilović je u septembru 2022. godine bio na svečanom otvaranju pogona u Baljevu polju. U toj studiji, između ostalog je navedeno da šumskih proizvoda u tom dijelu Srpske ima u izobilju i da bi bilo šteta da takav pogon ne postoji na području Foče. Sada vidimo da je to potpuno promašen projekat. Nažalost, za stotine hiljada bačenih maraka niko neće odgovarati, zato što oni koji su vodili glavnu riječ u realizaciji tog projekta i danas vode glavnu riječ u šumarstvu u Republici Srpskoj“, kaže naš sagovornik.
On ističe da su jedinu korist imali oni koji su učestvovali u pisanju tog projekta i oni koji su pobjeđivali na pratećim tenderima za njegovu realizaciju, dok javno preduzeće od toga nije imalo ništa, osim finansijske dubioze.
Žuti sindikat
Interesantno je da se na radnom mjestu šefa pogona za preradu gljiva i šumskih plodova u Baljevu polju nalazi donedavni predsjednik Sindikalnog odbora zaposlenih u „Šumama RS“ ili tzv. „žutog sindikata“ Blažo Prodanović.
Umjesto njega nedavno je za novog predsjednika te sindikalne organizacije izabran Aleksandar Koprivica. Koprivica je član Tima za praćenje poslovanja „Šuma RS“ koji je izradio Program za proizvodno-finansijsku konsolidaciju ovog javnog preduzeća. Za koji posao je Blažo Prodanović primao platu kao šef pogona koji još nije počeo sa radom niko ne zna, ali je zato poznato da je sa mjesta šefa „žutog sindikata“ otišao nakon što se drznuo da zatraži smjenu pomoćnika ministra za šumarstvo Radenka Laketića.
U prilog njegovim tvrdnjama ide ćutanje resornog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS iz koga nisu odgovorili na naša pitanja o tome koliko ukupno sredstava je uloženo u izradu Studije o potencijalima komercijalno najznačajnijih vrsta ljekovitog bilja RS, koliko sredstava su uložile „Šume Srpske“, a koliko je dalo resorno ministarstvo, kao i gdje je objavljena i da li je trenutno javno dostupna ta studija.
Capital.ba
Podjeli: