Uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH u prošloj godini iznosio je 267 miliona KM, dok je izvoz bio daleko manji i iznosio je 145 miliona.
Analiza stanja na tržištu mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH pokazuje da BiH u ovoj oblasti ima spoljnotrgovinski deficit od 122 miliona KM.
Na tržište BiH lani je uvezeno oko 65 miliona kilograma mlijeka i drugih mliječnih proizvoda u vrijednosti od 267 miliona KM.
U poređenju sa prethodnom godinom, uvoz je veći za 38 miliona KM ili 16 odsto posmatrajući vrijednost, odnosno za 13 odsto posmatrajući količinu uvoza.
Kada je riječ o izvozu mlijeka i mliječnih proizvoda na inostrana tržišta izvezeno je 75 miliona kilograma mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti od 145 miliona KM.
To je u poređenju sa prethodnom godinom više za 12 odsto kako vrijednosno tako i količinski.
„Bez obzira na to što je izvoz zabilježio povećanje, spoljnotrgovinski bilans je i u 2024. godini bio negativan i dostigao je 122 miliona KM. U odnosu na godinu ranije deficit je veći za 22 miliona KM ili 22 odsto“, navodi se u analizi.
Stopa pokrivenosti uvoza izvozom iznosila je 54 odsto i niža je za dva odsto u odnosu na godinu ranije.
U uvozu dominiraju sir i skuta sa učešćem od 51 odsto, zatim slijedi pavlaka i vrhnje sa učešćem od 15 odsto te jogurt i ostali fermentisani proizvodi sa 11 odsto.
Mlijeko u uvozu učestvuje sa devet odsto, maslac i mliječni namazi sa osam odsto, surutka sa četiri i mlijeko u prahu sa dva odsto.
S druge strane, u izvozu dominira mlijeko sa učešćem od 55 odsto.
Slijedi jogurt i ostali fermentisani proizvodi sa 25 odsto, sir i skuta sa oko 11 odsto, pavlaka i vrhnje sa pet odsto, maslac i mliječni namazi četiri odsto, mlijeko u prahu jedan odsto dok je učešće surutke jako malo i iznosi manje od jedan odsto.
BiH je ove proizvode najviše izvozila u Crnu Goru, Hrvatsku, Sjevernu Makedoniju, Srbiju, dok je najviše uvozila iz Njemačke, Hrvatske, Mađarske, Srbije i Slovenije, piše CAPITAL.ba.
Podjeli: