Prodao stan da bi pravio pivo za gorštake

Profesor engleskog jezika i muzičar Nikola Galić prošle godine pokrenuo je proizvodnju „Gorštak“ piva. Trud i želja za uspjehom već u prvoj godini rada dali su rezultat.

Pivo „Gorštak“ našlo je put do kupaca širom BiH, a Galić ne krije da mu je želja da dođe i do inostranog tržišta i u tom pravcu već pregovara sa potencijalnim ino partnerima.

Poljoprivredna zadruga „Gorštak“, u okviru koje radi istoimena mala zanatska pivara, osnovana je krajem 2016. godine u Laktašima, a sa proizvodnjom je počela prošle godine. Pivara proizvodi nekoliko vrsta piva, a u planu su i nove vrste.

Cijela priča je, kaže Galić, rezultat ogromnog entuzijazma, želje i ljubavi za kvalitetnim domaćim pivom iz zanatske proizvodnje.

- Sama ideja o pokretanju pivare nastala je krajem 2014. godine kada sam iz hobija počeo da prikupljam osnovnu opremu koja je bila dovoljna za male ture, bukvalno u kući. Naredne dvije godine sam se upoznavao sa materijom, učio o samom proizvodnom procesu i razmjenjivao iskustva sa drugim kraft pivarama iz regiona. Na kraju sam odlučio da prodam stan koji sam imao i da novac uložim u pokretanje ove ideje, a dio novca sam skupio putem „crowdfunding“ kampanje, čiji je zapravo osnovni cilj bio početni marketing, jer se godinu dana prije izlaska na tržište čulo za „Gorštak“ pivo“ - kazao je Galić, prenosi Capital.ba.

Kao i svaki početak, i ovaj je, kaže, težak i ne očekuje da odmah postigne ogromne rezultate.

- U prvih godinu dana rada, manje-više sam učio kako prodavati ono što sam proizveo. Najbitnije je da se ljudi edukuju o tome šta je kraft pivo i na tome radim stalno. Trudimo se da učestvujemo u organizaciji raznih festivala zanatskog piva i da prisustvujemo -  kazao je Galić i dodao da većinu poslova obavlja sam i da ima jednog radnika zaposlenog po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima.

Istakao je da još uvijek nije zadovoljan plasmanom, iako su napravljeni određeni pomaci. Kako bi povećao prodaju, kaže, bio je primoran i da značajno obori cijenu piva, što se pozitivno odrazilo na prodaju, ali je smanjilo priliv pivari.

- Trebalo bi da imamo mnogo veću prodaju da bi opravdali to sniženje. Sada se borimo da to ostvarimo. Tražim nova prodajna mjesta, pokušavam da uvedem što više točeno pivo jer je ono po cijeni prihvatljivije građanima - istakao je Galić i dodao da je osnovni plan za naredni period da poveća prodaju i da ovaj posao postane finansijski održiv i isplativ.

Pivo „Gorštak“ moguće je kupiti širom BiH, a Galić kaže da ima u planu i izlazak na inostrano tržište iako to ide malo teže.

- Gledamo neke opcije za izvoz, kontaktirali smo određene ljude, ali velike dažbine to značajno otežavaju. Iako bismo mi izvozili male količne, dažbine su iste kao za velike pivare koje izvoze ogromne količine. Zbog toga još uvijek ne možemo sa sigurnošću reći kada bi mogli da počnemo izvoziti - rekao je on.

Kazao je da je u pripremi pravilnik koji će regulisati kanale distribucije za male proizvođače, što je dobro, ali ističe da su, ipak, potrebne mjere na nivou BiH.

- Akcize su nam veliki problem. Tu bi trebalo napraviti određeno gradiranje prema obimu godišnje proizvodnje. Sada imamo dva razreda koji se uglavnom odnose na velike pivare koje imaju daleko veću proizvodnju od nas. Trebalo bi uvesti i treći razred za male proizvođače, odnosno da oni imaju duplo manju akcizu u odnosu na velike - naglasio je Galić i dodao da ima i pozitivnih stvari, kao što su podsticaji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodioprivrede RS koji su im pomogli da otplate dugove za dio opreme.