Srpska pravoslavna crkva slavi Krstovdan, kao uspomenu na prve hrišćane koji su primili vjeru na samom početku hrišćanske propovijedi.
Prema tradiciji, u srpskoj crkvi i narodu dan krštenja prvih hrišćana poznat je kao Zimski Krstovdan, kada se proslavljaju Sveti Teopemt i Teona.
Praznik se vezuje za Bogojavljenje i krštenje Isusa Hristosa, kao i za dan posvećen Svetom Јovanu Krstitelju, koji ga je krstio u rijeci Јordanu.
Krstovdan se slavi uvijek uoči Bogojavljenja i spada u nepokretne praznike. U kalendaru nije obilježen crvenim slovom, za razliku od Krstovdana koji se slavi 27. septembra kao uspomenu na pronalaženje Časnog Krsta na kome je Gospod razapet.
U pravoslavnim hramovima na Krstovdan služi se liturgija Svetog Јovana Zlatoustog, uz obred velikog osvećenja vode, koji prati praznično bogosluženje.
Krstovdanska vodica se nakon vodoosvećenja dijeli vjernicima i, prema običaju, čuva se u kućama radi zdravlja.
Krstovdan uoči Bogojavljenja posni je dan za pravoslavne vjernike, bez obzira na to koji dan “pada” u nedjelji.
U pojedinim dijelovima Srbije na Krstovdan “valja” da se opere sav veš i očisti kuća, a po narodnom predskazivanju vremena, koji vjetar duva na Krstovdan, duvaće tokom godine.
U 12 dana, od Božića zaključno sa Krstovdanom, ogleda se 12 mjeseci godine koja dolazi, pa kakvo je vrijeme kog dana takvo će biti u mjesecu koji tom danu odgovara po redosljedu. Ako je na Krstovdan oblačno, zima će biti bogata snijegom.
Banjaluka.net
Podjeli: