Jagorčevina je upravo u punom cvatu, pa zašto to ne iskoristiti?! Ona pročišćava krv i iz organizma eliminiše uzročnike reume i kostobolje.
Ako je neko sklon oboljenjima mišića i ligamenata, treba svakodnevno da pije čaj od jagorčevine (jednu do dvije šolje) i bolovi će prestati.
Jedno od najefikasnijih sredstava protiv nesanice je upravo ova biljka, koja je preporodila mnoge ljude i spasla ih od fizičke i duševne iscrpljenosti.
Čaj koji ćemo ovde preporučiti treba uzeti prije svih prerađenih sredstava koja obećavaju miran san. Ovaj čaj donosi san liječeći sve uzroke nesanice,čuvajuci zdravlje uopšteno..
Potrebno je 50 grama jagorčevine, 25 grama lavandinog cvijeta, 10 grama hmelja i 15 grama kantariona. Jednu vrhom punu kašiku ove mješavine preliti sa 1/4 litra vrele vode, pa ostaviti da odstoji tri minuta. Pije se pred spavanje, veoma vrelo, koliko god se može podnijeti, zaslađeno sa malo meda.
Jagorčevina povoljno djeluje i na nerve i srce, jača ih i smiruje glavobolje nastale visokim pritiskom.
Izvrsno deluje i na upalu srčanog mišića a prevencija je protiv izliva krvi u mozak.
Odličan čaj za isterivanje peska iz bubrega dobićemo ako skuvamo koren jagorcevine i pomješamo ga sa medom.
Pravi proljećni čaj koji čisti krv dobija se od 50 grama jagorčevine, 50 grama zovinih izdanaka, 15 grama koprivinog lista i 15 grama korijena maslačka.
Protiv srčanih tegoba posebno dragocjeno je vino od jagorčevine. Možemo ga i sami napraviti od cvijeta jagorčevine koji naberemo u proljeće, napunimo njime - ali prilično rastresito - bocu od 2 litra i nalijemo čistim bijelim vinom. Bocu držimo na suncu dvije nedelje. Uzima se 2-3 gutljaja po potrebi. Teži srčani bolesnici mogu uzimati dnevno po 3 supene kašike.
Čaj od jagorčevine:
Jedna kašičica jagorčevine preliva se sa1/4 litra vrele vode i ostavi da odstoji kratko vreme.
Kako još da koristimo jagorčevinu?
Počinje da cvjeta početkom marta, mladi listovi koriste se za salatu. Skuvan i na kolutove isječen krompir se posoli, pospe isjeckanim listovima jagorčevine, prelije maslinovim uljem i sokom od limuna.
U ljekovite svrhe se koristi sušeni korijen, listovi i cvijetovi koji se beru isključivo po sunčanom vremenu i suše jedan dan, na toplom i prozračnom mestu.
Listovi se beru dok biljka cvijeta i suše tri-četiri dana. Korijen može da se izvadi tada ili u jesen. U narodnoj medicini se koristi kao prirodan sirup za izbacivanje sekreta i sluzi iz grla i pluća. Na iskašljavanje najviše utiču saponozidi, kojih najviše ima u korenu jagorčevine. Čaj od ovog dijela biljke djeluje kod glavobolje i vrtoglavice, a smiruje i nervozu. Kada se pomješa sa medom, pomaže kod izbacivanja kamena iz bubrega.
Cvjetovi su bogati flavonoidima, koji krvne sudove čine elastičnijim i djeluju kao diuretici. Trudnicama i dojiljama ne preporučuju se preparati od jagorčevine, jer zbog saponina može doći do neželjenih posljedica.
Podjeli: