U Tehničkom muzeju Nikola Tesla mališani i njihovi roditelji, svi koje zanima kako izgleda Sunčev sustav i kako se koja planeta ponaša u njemu, ovih dana mogu sudjelovati u Maloj školi astronomije. Ovdje se može saznati kako ne postoji samo jedna, obična Nova godina, nego njih više, javlja Anadolu Agency (AA).
Za vrijeme školskih praznika zagrebački mališani, svi oni kojima je Tehnički muzej Nikola Tesla dovoljno blizu, imaju priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama, te naučiti puno toga o Sunčevom sustavu dok sami ručno izrađuju i oslikavaju Sunce i ostale planete.
Svaki planet ima svoju karakterističnu boju i veličinu, a Sunce kojega su danas izrađivali, osim žute i crvene, ima i poznate Sunčeve pjege koje su crne boje.
Izrađuju i zviježđa, poput Velikih kola ili Oriona koji se na zimskom nebu sada najbolje vidi, a mogu saznati sve i o životu zvijezda, njihovom nastanku, starenju i umiranju te o vrstama zvijezda.
U pauzi od radionice, mogu posjetiti Planetarij u kojem im je slikovito predočen položaj planeta na ljetnom i zimskom nebu. Mogu saznati što je to ekliptika, što je sunčani, a što astronomski dan. Uče o glavnim astronomskim događajima kao što su solisticij, ravnodnevnica i ekvinocij.
Pedagoginja i astronomka Višnja Srdelić objašnjava kako je za točno znati kada astronomski nastupa Nova godina potrebno zaviriti u tzv. bolide.
Uz običnu Novu godinu, koja ima 365,25 dana, postoje i tropska i astronomska nova godina. Zbog te male razlike, svaka četvrta postaje prijestupna godina i ima 366 dana, a to je godina upravo na izmaku i sljedeća će opet biti 2020.
Na Novu godinu 1. siječnja/januara u putanji Zemlje oko Sunca ne događa se ništa posebno, riječ je o dogovoru ljudi, zato i postoje različite Nove godine i datumi za njihovu proslavu, kako kroz povijest tako i sada.
Znanstvenik Milutin Milanković ponudio je u prošlom stoljeću jedan gotovo savršen kalendar, no njegov prijedlog nikada nije prihvaćen. Otkrio je i uzroke nastanka klimatskih promjena i ledenih doba, pa su po njemu nazvani krateri na Mjesecu i Marsu.
Zemaljski dan traje zapravo 23 sata i 56 minuta, jer toliko je potrebno da se Zemlja okrene oko svoji osi, a prestale četiri minute su potrebne da bi se Sunce zbog svog kretanja našlo u istom položaju.
Voditelj akcije Mala škola astronomije Mario Mirković kaže kako se radionica izrade Sunčevog sustava zbog velikog interesa ponavlja već petu godinu zaredom.
Cilj ove radionice je djeci ponuditi novo, šire znanje o svemiru i poziciji Zemlje unutar njega, znanje koje često nisu u prilici dobiti unutar redovitog školskog programa.
Mala škola astronomije ostaje otvorena do 22. siječnja/januara, a svi koji imaju volje i vremena mogu ostati u Tehničkom muzeju čitavih osam sati i saznati puno toga o ljudskom mjestu u svemiru.
Podjeli: