Svjetski tehnološki giganti “Apple” i “Spotify” uplatili su milione maraka u budžet BiH kroz porez na dodatu vrijednost za samo tri godine od kada su se kao prve strane kompanije registrovale kod nas kao pružaoci usluga.
Kako saznaje portal CAPITAL, ove dvije kompanije su 2021. godine angažovale firmu “Deloitte Tax & Accounting Services” kao punomoćnika za registraciju PDV obveznika kao prve strane tehnološke digitalne kompanije koje pružaju elektronske usluge fizičkim licima na teritoriji BiH, a do sada su uplatile preko četiri miliona maraka po ovom osnovu.
Da ne bude zabune da ove kompanije vole BiH pa tu plaćaju poreze, one to uglavnom rade zbog toga što je stopa po kojoj se obračunava u BiH niža nego u Sjedinjenim Američkim Državama, ali nama je korisno jer novac za ove namjene ne ide “preko bare” nego ostaje kod nas.
U kompaniji “Deloitte” kažu da je jedna od najvećih svjetskih tehnoloških kompanija “Apple” postala prva strana kompanija koja je platila PDV u BiH za elektronske usluge koje su kupili i konzumirali građani BiH putem interneta.
- Kao što je vidljivo iz javno dostupnog registra obveznika indirektnih obveznika, kompanija “Apple” registrovala se kao PDV obveznik u BiH 5. februara 2021. godine, te je 10. marta prvi put podnijela svoju PDV prijavu posredstvom “Deloittea”, kao svog poreskog punomoćnika - kažu u ovoj kompaniji.
Vrlo brzo je vodeća svjetska platforma za slušanje muzike “Spotify” uradila isto, pa tako danas, zavisno od vrste elektronskih usluga (filmovi, muzika, online igrice, aplikacije i tako dalje) koje koriste fizička lica u BiH, broj krajnjih korisnika na ove dvije platforme se kreće i do 50.000 na mjesečnom nivo.
Tako je Deloitte BiH od 2021. godine do danas kao poreski punomoćnik za “Apple” i “Spotify” putem podnesenih PDV prijava prijavio i uplatio PDV, a koji su platili građani u BiH, pri čemu je na jedinstveni račun UIO uplaćen PDV u višemilionskom iznosu.
U ovoj kompaniji kažu da sada pregovaraju sa drugim velikim kompanijama i nastoje da ih registruju kod nas.
- Trenutno smo u procesu potpisivanja ugovora sa drugim tehnološkim kompanijama. Naš cilj je da u narednom periodu, u saradnji sa UIO, registrujemo u sistem PDV-a u BiH i druge tehnološke digitalne kompanije poput “TikToka”, “Blumberga”, “Netflixa”, “Meta/Facebooka”, “Amazona”, “Googlea” i drugih - rekli su iz Deloittea.
U Upravi za indirektno oporezivanje BiH kažu da je za određivanje njihovog poreskog tretmana bitno mjesto oporezivanja korisnika. Pošto se radi o uslugama koje su oporezive u mjestu gdje primalac usluge ima boravište, to znači da neka međunarodna digitalna kompanija kao pružalac usluge obavlja oporezivi promet na teritoriji BiH i da bi trebalo da se registruje u sistem PDV-a.
- Nažalost nisu sve svjetske poznate digitalne kompanije registrovane za pružanje usluga u BiH, ne samo kod nas nego i u svijetu. Značajno je da se ipak ovaj problem pokušava riješiti. Kod nas su trenutno preko “Deloittea” dvije velike kompanije, “Apple” i “Spotiffy” registrovane u sistmu PDV-a - kažu u UIO BiH.
capital.ba
Podjeli: